Fu Manchu na jedynym koncercie w Polsce

Fu Manchu, zespół legenda, jedna z czołowych grup stoner rocka wystąpi 13 marca 2018 w warszawskim klubie Pogłos. Zespół odwiedzi stolicę w ramach światowej trasy „Clone of The Universe”.

*

Fu Manchu to niezaprzeczalnie jeden z zespołów, które zdefiniowały gatunek znany dziś jako stoner rock. Zaczynali w 1985r., w Kalifornii czasów Reagana – jako zespół hardcore punkowy pod nazwą Virulence. Muzycy do dziś chętnie odwołują się do swoich hardcore’owo-surferskich korzeni. Pierwszy skład tworzyli wokalista Ken Pucci, gitarzysta Scott Hill, basista Mark Abshire i perkusista Ruben Romano.

Virulence wydało debiutancki album „If This Isn’t a Dream” w 1989r. nakładem Alchemy Records, a rok później zespół przyjął nazwę Fu Manchu na cześć czarnego charakteru z komiksów Marvela. Także w 1990 ukazał się pierwszy singiel ‚Kept Between Trees’ pod nowym szyldem. Na początku lat 90. skład kilkukrotnie się zmieniał, a Scott Hill przejął również obowiązki wokalisty.

Pierwszy album długogrający Fu Manchu, „No One Rides For Free”, ujrzał światło dzienne w 1994. Za jego produkcję odpowiedzialny był Brant Bjork, wówczas perkusista Kyuss. W 1995 do składu dołączył Brad Davis. W tym samym roku, w ramach promocji kolejnego longplaya „Daredevil”, zespół wyruszył w intensywną trasę po USA i Kanadzie między innymi u boku Monster Magnet, cieszącego się wówczas sporą popularnością na antenie MTV. Fu Manchu, Sleep oraz wspomniane już Monster Magnet i Kyuss spopularyzowały w pierwszej połowie lat 90. nowy styl nazwany stoner rockiem, łączący elementy psychodelii z heavy metalem – lub w przypadku Fu Manchu – spowolnionym hardcore punkiem spod znaku Black Flag.

Rok 1996 przyniósł premierę trzeciej płyty „In Search Of” i dołączenie do składu Branta Bjorka i Boba Balcha. Kolejne lata to szereg dobrze przyjętych albumów i trasy m.in. z Kyuss, White Zombie, Marylinem Mansonem czy P.O.D. W 2002r. miejsce Bjorka za zestawem perkusyjnym zajął Scott Reeder i wtedy też ukonstytuował się skład, w którym Fu Manchu nagrywa i koncertuje do dziś: Scott Reeder – perkusja, Brad Davis – gitara basowa, Bob Balch – gitara oraz Scott Hill – gitara i wokal. Ostatni album – „Gigantoid” – ukazał się w 2014.

Fu Manchu

13.03.2018
Warszawa/Pogłos
Bilety: 65 zł, 70 zł (Eventim, Ticketpro, Biletomat, Ebilet), 75 zł
Przedsprzedaż wystartuje 8.12.2017r.

Comments

comments