Dyskusja: Metalmania. Cały ten zgiełk.

Już 14 stycznia w krakowskiej Spółdzielni „Ogniwo” odbędzie się dyskusja poświęcona fenomenowi, jakim był festiwal Metalmania i jego powrotowi po latach.

W dniach 4-5 kwietnia 1986 roku odbyła się w katowickim Spodku pierwsza Metalmania, zorganizowana przez Tomasza Dziubińskiego, twórcę i wieloletniego szefa Metal Mind Productions.

Jarek Szubrycht pisał po latach: „Bez Tomasza Dziubińskiego, wszystko byłoby inaczej. Innych rzeczy by się w Polsce słuchało, inne grało. Gdyby nie Dziuba nie bylibyśmy jednym z największych metalowych zagłębi na świecie, co do tego nie mam wątpliwości. Dziuba wymyślił Metalmanię. Byłem na kilku, grałem na jednej i zanim otwarto granice, zanim nasze portfele napełniły się na tyle, byśmy mogli swobodnie jeździć na Wacken Open Air, With Full Force czy choćby Brutal Assault, Metalmania była dla nas wszystkim, jedynym festiwalowym oknem na metalowy świat. Każdy, kto zagrał na którejś z tych pierwszych Metalmanii – no, prawie każdy, Sacred Chao się nie udao – awansował u nas automatycznie do metalowej ekstraklasy”.
Metalmania przez lata budziła emocje – aż zgasła.

Nadchodzi dzień reaktywacji. Czy się uda?

O tym warto rozmawiać. W dyskusji udział wezmą:

Łukasz Dunaj – redaktor naczelny i wydawca Noise Magazine. Od ponad dwóch lat na własnej skórze doświadczający niemożliwego: że jednak da się w dzisiejszych czasach wydawać bezkompromisowy w treści i niezależny finansowo magazyn muzyczny. I to na papierze! Zanim dokonał tego wiekopomnego odkrycia, współpracował z kilkoma redakcjami, najdłużej z T-Mobile Music (2010-2015). Pisywał również m.in. dla Mystic Art, portalu Interia.pl, Przekroju czy nieistniejącego już magazynu Thrash’em All. Jest autorem oficjalnej biografii Behemoth„Konkwistadorzy Diabła” (2012) i mniej oficjalnej Rammstein „Die Band” (2014). Pisaniem o muzyce zajmuje się od 18 lat i wciąż twierdzi, że nie ma dość.

Jarek Szubrycht – dziennikarz, twórca i redaktor naczelny Gazety Magnetofonowej, kwartalnika o polskiej muzyce. Prowadzi również portal Red Bull Muzyka i współpracuje z tygodnikiem Polityka (wcześniej m.in. z „Przekrojem”, „Machiną”, „Filmem”, „Dziennikiem”). Autor książek o zespołach Slayer i Vader, a także o Maryli Rodowicz, Czesławie Mozilu i Jerzym Fedorowiczu. Współpracownik OFF Festival Katowice. Fani muzyki metalowej znają go z zespołu Lux Occulta.

Dyskusję poprowadzi Kasia Maleszka – absolwentka politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Spółdzielni „Ogniwo”, będąc wieloletnią współpracowniczką niezależnego Radia Bez Kitu przeprowadzała wywiady na Metalmanii w czasie poprzednich edycji festiwalu.

Ponadto w trakcie wydarzenia, dzięki uprzejmości wydawnictwa Kagra, będzie można w okazyjnych cenach nabyć książki takie jak „Black Metal – Ewolucja kultu”, „Marilyn Manson – Trudna droga z piekła”, „Krew Ogień Śmierć – Historia szwedzkiego metalu”, „Jaskinia hałasu” oraz „Bez litości. Prawdziwa biografia zespołu Slayer”.

Wydarzenie na FB: TUTAJ.

Comments

comments