Przegląd (subiektywnie) najciekawszych premier płytowych: 20-26 czerwca 2016

połowa z glitchem michał

Michał

Kayo Dot – „Plastic House on Base of Sky”FR68_12 Jacket (3mm Spine) [GDOB-30H3-007]

Gatunek: eksperymentalny rock/awangarda

Mimo że Kayo Dot zaczynali od zabawy konwencją awangardowego i eksperymentalnego metalu, z czasem złagodnieli. Nie znaczy to bynajmniej, że ze stratą w brzmieniu. Ich poprzedni krążek „Coffinfs on Io”, eksplorował brzmienie nowej fali, będąc pod wpływem zespołów z lat 80. Nowy krążek zapuszcza się w rejony bardziej psychodeliczne, nie uciekając od brzmienia syntezatora. Jest to muzyka jednak bardziej złożona niż mogłoby się wydawać. Ten pięcioosobowy skład generuje dźwięki z takich instrumentów jak typowy zestaw: gitara, bas, perkusja + klawisze, wspomniany już wcześniej syntezator, wiolonczela, kontrabas, klarnet, trąbka, róg, czy instrumenty dęte.

Słuchaj Kayo Dot: tutaj

połowa z glitchem piotr

Piotr

Be’lakor – „Vessels”belekoralbummarch

Gatunek: melodic death metal

Jeśli z hasłem melodic death metal kojarzą wam się plastikowe wydmuszki lub przesadnie techniczne i przesłodzone zapieprzanie po gryfie – odpowiedzią na wasze zmartwienia jest australijski Be’lakor. Na najnowszym albumie, nota bene chyba najlepszym w karierze, ekipa z Melbourne stawia przede wszystkim na kreowanie atmosfery. Akustyczne motywy przebijają się przez death metalową nawałnicę na zmianę z klawiszowymi pejzażami tworząc nastrój niepokoju i melancholii. Jeśli tęsknicie za mroczniejszym obliczem Opeth, warto sprawdzić ten album, choć nie jest to absolutnie zrzynka od ekipy Akerfeldta – Australijczycy nie odkrywają może koła, ale trudno im odmówić własnego stylu.

Próbki „Vessels” słuchaj TUTAJ.

Epilog

A tak w ogóle to Revocation i Periphery nie zawodzą i wypuszczają kolejne mordercze single. Krążki od obu zespołów ukażą się na rynku 22 lipca. Sprawdźcie co mamy do powiedzenia o nich i reszcie premier.

Comments

comments